2020.gads

2020.gads

2020. gadā 23. Starptautiskais Garīgās mūzikas festivāls izskanēja Rīgā no 18. augusta līdz 5. septembrim. Festivāla atklāšanas koncertā “Eņģeļi un dēmoni” starmešu vidū mirdzēja viena no spožākajām latviešu mūzikas zvaigznēm pasaulē – Iveta Apkalna. Ērģelniece par izvēlēto programmu stāsta: “Koncertā skanēja darbi, kas vēsta par dēmoni Lēdiju Makbetu no Dmitrija Šostakoviča operas, eņģeļiem, kas uzceļ katedrāli (Olivjē Mesiāna darbā “Mūžīgās baznīcas parādīšanās”) un Ferenca Lista mūzika, kas spilgti ataino to, kā viņā visu dzīvi iekšēji cīnījušies laicīgie un garīgie spēki.” Atklāšanas koncerts notika 18. augustā Rīgas Domā.

23. augustā Rīgas Domā plkst. 20.00 skanēja atceres koncerts gruzīnu komponista Gijas Kančeli piemiņai. Koncertā tika atskaņots komponista pēdējais skaņdarbs “Tsutisopeli”, kā arī vokālinstrumentālais darbs “Stiksa” (“Styx”), kas vēsta par ceļu uz mirušo pasauli. Opusa atskaņojumā piedalījās alta virtuozs Maksims Risanovs (Ukraina – Lielbritānija). Koncertā pasaules pirmatskaņojumu piedzīvoja Riharda Dubras jaundarbs “Absolve Domine”, kas īpaši veltīts Gijas Kančeli piemiņai. Nemainīgi tika turpināta tradīcija – sadarbība ar Liepājas simfonisko orķestri.

27. augustā Rīgas Domā plkst. 20.00 notika koncerts “Lūgšanu dārzs”, kurā tikai atskaņota P. Vaska, J. Vītola, J. Mediņa, J.S. Baha, P. Kornēliusa, S. Franka un citu komponistu garīgā mūzika ērģelnieces Kristīnes Adamaites un samtainā baritona Rinalda Kandalinceva izpildījumā.

28. augustā festivāla organizatori klausītājus aicināja doties uz vienu no mājīgākajām koncertzālēm Vecrīgā – Zirgu ielas koncertzāli, kurā izskanēja džeza un gospelmūzikas koncerts.  Tajā piedalījās starptautisks džeza mūziķu sastāvs – Una Stade, Grēta Grantiņa, Evelīna Kalniņa (vokāls), Elīza Apine (ģitāra), Tuomo Uusitalo, klavieres (Somija), Kaisa Maensivu, bass (Somija) un Joe Peri, bungas (ASV).

Viena no galvenajām festivāla tradīcijām ir jaundarbu koncerts. 23.Starptautiskajā Garīgās mūzikas festivālā pasaules pirmatskaņojumu piedzīvoja četri darbi – Alvila Altmaņa “Missa Brevis”, Renātes Stivriņas “Septiņi mirkļi pie krusta”, saksofonista Arta Gāgas darbs “Top lūgts”, kā arī Ulda Marhilēviča “Kyrie” un “Agios o Theos”.

Festivāla noslēgumā Rīgas Domā 5. septembrī izskanēja vērienīgais komponista Johannesa Brāmsa opuss “Vācu rekviēms”. Atskaņojumā piedalījās VAK Latvija,  Latvijas Nacionālais Simfoniskais orķestris, solisti Elīna Šimkus un Rihards Millers. Pie diriģenta pults stājās talantīgais un pasaules atzinību guvušais Ainārs Rubiķis.

Top